Εγώ από ότι έχω καταλάβει, ελλείψει στοιχείων, αρκετά πράγματα παραμένουν στην κρίση μας.

Ας πούμε αυτό για την σύνταξη τεχνικής έκθεσης, ως αποδεικτικό στοιχείο, το αναφέρουν συχνά μηχανικοί και μάλιστα με μεγάλη εμπειρία, όχι μόνο ως αποδεικτικό του προ του 55 αλλά γενικώς για την ένταξη σε χρονολογία για νομιμοποίηση. Εγώ δεν θυμάμαι να είδα πουθενά στο νόμο να λέει κάτι τέτοιο πχ για 1984-2003. Ωστόσο όμως το χρησιμοποιούν και με σιγουριά άνθρωποι που βρίσκονται ακόμα και σε δημόσιες θέσεις.

Επίσης έχω να σας πω πως πλέον η τεχνική με τους ωμόπλινθους έχει επανέλθει. Ίσως όχι στην Αθήνα, αλλά γενικότερα, και δημιουργούνται πλέον ακόμα και με σπίτια με αυτού του τύπου τις παλιές και διαχρονικές τεχνικές.

Τέλος, η ερώτηση ηταν, αν ΔΕΝ βρω την άδεια, που είναι προ του 55, πώς θα μπορέσω να κρίνω τις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες;;;Ότι είναι προ του 55, πες ότι το αποδεικνύω, αλλά πώς μπορώ να αποδείξω τα μέτρα; Ειδικά όταν πρόκειται για διαμέρισμα πέτρινου κτιρίου; Θα πρέπει να συνταχθεί φάκελος εκ νέου;